Zero Waste Living

Super Easy Zero Waste Swaps That are Saving us Over $1200 A Year (that’s over $100 a Month!)

I first wrote this post in November of 2017. Two months after my family and I started our zero waste journey. At that time, being such a newbie, I was already saving our family over $25 a month with just a few simple swaps.

I am now updating this post a year and a half later, with a ton more simple swaps that are saving my family and I money and helping us further reduce our waste.

If you’re just starting out, know that this is a slow process. But also know that you will get there if you stick with it.

Another thing I noticed after reading through this old post is that while we’ve made changes, they have become so part of our ‘norm’ now that I can’t imagine NOT doing these things.

And finally, I’m amazed and impressed with the number of things that my family and I have ‘reduced’ and flat out ‘refused’ by incorporating a low/zero waste lifestyle and minimalist mindsets. Again – not feeling like we’re missing out or missing anything either! Just a shift in priorities!

Now, without further ado, here is the post.

__________________________________________________________


One thing I hear about zero waste living is that it is expensive to get started, or expensive to maintain.

And while you certainly can spend a lot of money getting started, that doesn’t have to be the case. Not only that, but I have found that my family is actually saving money by making zero waste swaps.

I talk extensively about my thoughts on buying items for your zero waste journey in this post, where I share my favorite zero waste products. Take a quick read if that interests you, then come back and see how we’ve been saving money and reducing waste! I also share how much an item costs (according to second-hand prices in my area – so use it as a general idea), and also how much we are saving monthly by using the item.

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS WHICH COME AT NO ADDITIONAL COST TO YOU BUT HELP SUPPORT THIS BLOG. ALL OPINIONS ARE MY OWN. TO SEE THE FULL AFFILIATE DISCLOSURE, PRIVACY/COOKIE POLICY, CLICK HERE


Easy zero waste swaps:

Use What You Have: When it comes to reducing waste and clutter, the best thing you can do is to use what you already have on hand. This not only eliminates clutter by utilizing something just sitting and collecting dust, it also eliminates the need for buying a new product which saves waste, other resources, and money!

Throughout this list, I’ll give ideas on ways you can use what you already have on hand, but when it comes to an item – be creative and flexible!

  • Expense: Free!
  • Cost savings: Varies
zero waste hierarchy of needs

French press: We use a french press versus a normal coffee maker. While coffee filters are compostable, we don’t have that added expense.

  • Expense: $4 for french press a at thrift store
  • Cost savings: Approximately $1 a month for coffee filters

Tea ball: We use a tea ball for tea. Some tea bags are compostable, but others that are more of a plastic-type material aren’t. Plus, plastic in your tea. This also allows us to buy tea in bulk from a local tea shop.

  • Expense: $6 for tea ball
  • Cost savings: Varies

Tea: And to go in that tea ball, why not try growing your own tea? Tea is simply herbs, which can be super easy to grow. I have an entire post on the topic, so I’m not going to go into a lot of detail here.

I grow lemon balm, chamomile, and peppermint for all my tea needs. The latter two herbs are perennials or self-seeding herbs so I get them year after year. Even by growing in pots!

Doing this saves me So. Much. Money and waste!

Check out the post on growing, harvesting, and preserving herbs for all the how-to!

  • Expense: $2 per seed packet
  • Cost savings: $8 a month (I drink a lot of tea!)

DIY floor/all purpose cleaner: We started making our own floor cleaner when we moved into our house.  We have old hardwood floors, and we were having trouble finding a cleaner that was safe to use. The cleaner has worked great and lasts us a couple months per bottle! It is a simple mixture of water (4 cups), vinegar (⅛ cup) and a couple drops of essential oils (for scent). You can skip the essential oils if you don’t have any or want to use them.

  • Expense: Refillable spray bottle $1, Vinegar – $0.89 per bottle (I can get about 10 rounds of cleaner out of a bottle of vinegar)
  • Cost savings: Approximately $6.00 on a bottle of floor cleaner ($2 per month) and $4 for general cleaner ($1.50 per month)


DIY chicken/vegetable stock: I like to make vegetable stock (or chicken stock if I have chicken bones) in my crockpot with leftover veggie scraps. I save my vegetable scraps after meal prepping, and either make the stock at the end of the week or freeze the scraps until later. When you’re ready to make the stock, throw the scraps in a crockpot or stockpot, add water and salt, and cook!

  • Expense: None
  • Cost Savings: Varies depending on stock purchased ($0.89 from a can – $2.50 from a carton)


Indoor compost storage: Instead of spending money to buy a bin for our compost inside (until we take it out), we have started storing the compost in leftover containers, oatmeal canisters, and any other type of container. So far, it has worked well!

  • Expense: None
  • Cost savings: Varies

Compost for the garden: As someone who values growing my own food for myself and family, compost is very important to provide nutrients to the soil. Luckily, having a compost pile provides just that!

Want to start composting but not sure where to start? Check out my ultimate guide on how to do so in any sized space.

Looking for other ways to obtain compost or get rid of extra compost? Check out this community site called ‘Share Waste’.

  • Expense: $50 a year (approx $4 a month)
  • Cost savings: $4 a month


Swiffer mop pad replacement: This past week we ran out of our Swiffer mop pads. Without thinking, I started to write that item on our shopping list, but then stopped myself and brainstormed what else we could use as a replacement. Together, Mr. Blographer and I decided we would try to use old socks and shirts instead. Hopefully, that works! 

  • Expense: None
  • Cost Savings: $14 Swiffer mop pads (approximately $3.50 a month)

Cat Litter: Cat litter is a hard swap when you’re trying to reduce waste. Traditional cat litter is made of clay, which is mined and not the most environmentally friendly. However, other litter options can be quite expensive.

For our cats, we were buying Arm and Hammer because the litter came in a cardboard box that could be recycled. However, we were going through a box a month.

We decided to try another brand that had gotten really good reviews on Chewy.com (not affiliated – but they do ship with no extra packaging!) and see if that would last a little longer. The downside was that it came in a plastic bag.

Here is the breakdown.

40lbs – $14.50 + $3 shipping – Arm and Hammer Double Duty
35lbs – $12.34 + $3 shipping – Frisco Unscented

Turns out, the Frisco Unscented lasts about 2x as long! Meaning, although we’re buying it in a plastic bag, we are buying less litter overall. And we reuse the plastic bag as a poop collection bag.

  • Expense: $15.34 (approximately $7.50 a month)
  • Cost Savings: $7.50 a month


Poop bag replacement: This is one that I feel silly we didn’t do before. We had been purchasing the ‘poop’ bags and using those to clean up our dog waste in the backyard. Since we started the challenge, we have been saving any type of plastic bag (I mean ANY) to use instead. It has worked great! I keep a bin by our door where we let our dog out and just keep adding to that bin. We haven’t had to buy the ‘poop’ bags since we started the challenge!

  • Expense: None
  • Cost Savings: $7 a month

Reusable Tissues: Reusable tissues were something I wasn’t so sure about, but my family and I have come to love them! Bonus – we used an old shirt, and old swaddle (the zipper had broken), old burp clothes, and an old receiving blanket. All of these things were just sitting around the house not being used, so we changed that! I just cut them up into squares/rectangles. Nothing fancy.

  • Expense: None
  • Cost Savings: $3 a month on average


‘Eat me now’ area in the fridge: We created an area in our fridge where we only put leftovers or produce that needs to be eaten right away. This has really helped us reduce our food waste and helped us save money on eating out for breakfast or lunch because we can see and find the leftover food we have. I talk a little more about how reorganizing your fridge can help prevent food waste in this post.

  • Expense: None
  • Cost Savings: Varies



Meal planning: While we are on the topic of food, meal planning has also really helped us reduce food waste, and thus, save money. Before I sit down and plan out our meals (I do two weeks at a time), I do a quick, visual inventory of our pantry, our produce, and freezer. That way I know what items we need to use up, and I plan our meals around those items. Many people also plan their meals around grocery store sales. That works too!

  • Expense: Non monetary, just time
  • Cost Savings: Varies

If you’re interested in learning more about meal planning in order to reduce waste (and save money), I have an entire post on that! You can check it out here: ‘How to Plan Your Meals in Order to Save Money and Reduce Food Waste’.


Organic recycling in the bathroom: We added a clean yogurt container into our bathroom for trash, and now use our trash can for organic recycling. Our trash audit results yielded that most of our bathroom waste was facial tissue or toilet paper. Both of these items are compostable! Adding this container makes it really easy to compost these items!

  • Expense: None
  • Cost savings: None, but a great zero waste reduction!


Buying in bulk: We have slowly started to buy in bulk at the store when we can. A couple of examples we have traded so far are cheese (buying in larger packages, or buying blocks instead of individual snack sticks), and applesauce in a large, plastic container versus individual snack packs. 

We have also found that certain items are cheaper buying in bulk bins (if you have access to them – many don’t). Check around and see if you find something similar.

If you can’t find items in bulk, don’t worry. Try to make changes in other areas. And remember, even buying in bulk is not completely zero waste. Most items in the bulk bins come in giant plastic bags. So there’s that.

  • Expense: None
  • Cost savings: Varies


Reusable bamboo ‘paper’ towels: I know I have talked about these before in this post, but we seriously love them! We have been using them for three months already, and have no desire to go back to disposable paper towels. Of course, you can use old towels or other clothes instead!


Reusable napkins: We have one set that we use for our family that was gifted to us. You could easily use cut up cloths or old towels. For guests, we are still using up our disposable napkins we had already purchased, or napkins that we got from ordering takeout. But eventually, we will purchase a set just for guest use.

  • Expense: $0
  • Cost Savings: Approximately $2 a month
how to declutter your bathroom counter

Menstrual products: I started my menstrual cup journey about a year and a half ago. Long story short, I was not one of those people who on a whim picked up a cup and it magically worked. For me, it took me five different cups to finally find one. Let me preface by saying that is not the norm.

Throughout the journey, I would mix disposables with reusables until I finally got to a point where I could use all reusable products.

Here is what I currently have:
-Merula OS cup
-One heavy cloth pad
-One cloth panty liner
-One heavy pair of period underwear
-One regular pair of period underwear

I personally love all of my reusable products. They are comfortable, and WAY WAY WAY better than their disposable counterparts. Not to mention after the initial investment, way cheaper, less waste, and better for my health.

Seriously – even though it took me a long time to find a cup, now that I’ve found one, it is truly LIFE CHANGING. If you’re struggling, stick with it! It’s totally worth it.

To find a cup recommendation based on your lifestyle, check out the Put A Cup In It quiz.

Price a factor in buying a menstrual cup? Check out the Put A Cup In It Swap Group on Facebook. I sold the cups that didn’t work for me in this group – an idea if you have some you aren’t using any longer.

  • Expense: $75 for everything listed above (not including cups bought and sold)
  • Cost Savings: $15 a month


Smaller waste collection bin: After we were a few months in on our zero waste challenge, we had reduced our waste enough that we could call our trash company and ask for the smallest waste collection bin they had. While the cost savings aren’t astronomical, it was a great feeling to actually SEE how much our zero waste efforts had paid off. Even now, we could go down another half size, but unfortunately, the waste company doesn’t offer anything smaller.

  • Expense: $0
  • Cost Savings: $1 a month


Yard Waste: Having a compost bin has been great for collecting our yard waste this spring/summer. Normally we would have to sign up for a continuous service from our waste company for pick-up during the summer months, or, we could have them collect it per bag at $3 per bag. For grass clippings, since we don’t treat our grass with anything, I use those as a type of mulch in the garden. For weeds, branches, and any other type of yard waste, those all go in the compost!

  • Expense: $0
  • Cost Savings: $10 a month


Why plastic is not the problem

Reusable Straws: Do we NEED straws? No, honestly, we don’t. But having a 3.5-year-old means we use straws. To be honest, I initially bought stainless steel straws because my son would bite through any type of disposable/plastic ones in an instant. But once we started reducing our waste, I was really glad we had them. The set we have comes with a straw brush which is handy when we need it. But most of the time I rinse really well and then stick the straw in the dishwasher.

I also have a large boba sized one from Simply Straws (not affiliated, just love) that I use whenever I get bubble tea. That is not necessarily a cost savings, but a waste savings.

  • Expense: $6.50
  • Cost Savings: $1 a month


Buying Second Hand Items: The most sustainable item is the one you didn’t buy. Quote by: me and a lot of other people.

The second most sustainable item is one you buy second hand. Quote: me.

Buying second hand items for the times you actually need something means you’re not only saving money, but you’re also saving on waste.

Let’s use crockpots as an example. Say you’re in the market for a crockpot because your old one broke beyond repair. You could buy one new, sure. Or, you could head to your local thrift store, Facebook Marketplace, or other local group and find one in great condition for half the price.

Not only that, but by buying second hand, you are saving materials and resources that go into manufacturing, packaging, and transporting a new one. You are also potentially saving one from ending up in the landfill.

Second hand is great for toys, clothes (my favorite is my local thrift store and ThredUP), household items, and more.

Want to save even more money? Check out your local Buy Nothing Group or Freecycle.org and see if anyone has one to give away!

  • Expense: Varies
  • Cost Savings: Varies


19 books to help you reduce

Libraries: How long has it been since you took a step into your local library? If it’s been a while, it’s time to check it out (pun intended, ha).

The book library can be a great resource for saving money, waste, and clutter by not having to buy or own any books!

The library now days is much different than it was when I was a kid. Not only do they have regular books, but you can request specific books online, and you can even check out e-books (and no, you don’t have to have an official e-reader to read them). I get email reminds about when books are due, and can renew online as well.

My family and I use the library often. If there is something we want to read, I always check the library first. They also have movies, TV series, music, and more. It is pretty rare that they don’t have what I’m looking for.

Oh, and don’t forget about checking your local free little library! I often find (and give) fun books in ours!

Psst: I’m not including the following options in my cost savings because I realize it is not a widely available option for everyone, but wanted to point it out just in case. We also belong to a toy library, and my city also has a tool library and an art library. Do a Google or EcoAsia search to see if you have any of these in your area. The toy library alone has saved so much money and waste!

  • Expense: Free
  • Cost Savings: Varieson average $5 a month


Tools and Lawn Items: As a gardener and a home owner, tools and other lawn items can be a large part of my family’s budget. Prior to our current house, my husband and I owned a condo, so all of our house and yard maintenance was taken care for us. When we moved into our current house, I was eight months pregnant, meaning we were scrambling to get the house in order before our son arrived.

This was stressful, but also turned out to be a good thing. As new homeowners, we didn’t have a lot of tools that we would end up ‘needing’ in order to maintain our home. However, we learned even before we started reducing our waste and consumption to borrow and look for items that people were giving away before buying used or new. This was not only to save some money, but also because some of these tools and other lawn items were things we just didn’t use all that often!

One example happened last winter. It was a weeeeird winter weather wise, and before I get all Minnesotan and start explaining the winter weather in detail, let’s just say in about three months span we got about 23904802968 million inches of wet, heavy snow.

Not so good for the roofs.

Once spring hit, our gutters, still frozen, prevented any water from going where water needed to go. Instead, that water ended up leaking in our house.

We needed a roof rake (exactly as it sounds except solid metal)! But oh my goodness, they were $50-$75 and almost all stores in our area were out because 95% of the rest of the city was dealing with the same thing.

Out of necessity, and also to try and save money, we asked our neighbor if we could borrow theirs. After we used it the first time, I started asking around and turns out, my dad had an extra one he let us use for the remainder of the long winter.

Once spring hit, I was browsing Facebook Marketplace for an unrelated item, and found someone listing a roof rake for $5!!!

Moral of the story, it pays to ask around and borrow. And the worst thing that could happen would be that no one has one, and you have to buy new. But it’s ALWAYS worth asking!

Besides friends and family and neighbors, my favorite sites for second hand/free items are:

Freecycle.org
Buy Nothing Group
Nextdoor
-Facebook garage sale sites/community groups
Craigslist
Facebook Marketplace

  • Expense: Varies
  • Cost Savings: Varieson average $10 a month

Soap: Switching to bar soap was honestly one of the harder swaps to make for my family. I remember bar soap from when I was a kid that had a gross perfume-y smell to it, and it majorly drying out my hands. My, have times changed. Soap these days is not at all like that. It smells good and comes in tons of different varieties for different skin types.

Plus, the finished products contains less waste (and usually much less plastic), and lasts longer than liquid soap – especially with a 3 year old in the house!

Another bonus? You can usually find small business owners in your area that make and sell soap!

Worried that soap bars are unsanitary? Think again.

  • Expense: $6 a bar ($2 a month conservatively)
  • Cost Savings: $2-$3 a month


Conditioner: I stopped using conditioner over a year ago. Why? Honestly, I don’t really remember. Over time, I just found that I didn’t really need it (and I have thick hair). The biggest test for me was our Minnesota winters when your hair gets so dry and static-y – but even then, didn’t need it.

I challenge you to take a look at the products you are using, and to try and go without. For some products, there might be a bit of a period where your hair/skin/whatever needs to adjust, but after a short period of time, you’ll be able to tell whether you can do without.

For those that feel they really do need conditioner, Tiny Yellow Bungalow has a conditioner bar!

  • Expense: $12 a bottle ($4 a month)
  • Cost Savings: $4 a month


DIY Shampoo: Ever have those days you just don’t get around to taking a shower? As a mom with a 3.5 year old, I find myself there more often than I like to admit. Dry shampoo to the rescue!

I’ve been using this DIY recipe for a few years now – before I even started reducing waste and clutter. It’s cheap, easy, and you likely already have the ingredients on hand.

-cornstartch
-cocoa powder (for tinting)

I mix the two ingredients together, and store the powder combo in an old jar. To apply, I use an old toothbrush.

  • Expense: $1 a month
  • Cost Savings: $10 ($5 a month)



Aloe Vera: Sun burns, eczema, mosquito bites. When I get em, I head straight to my aloe vera plant and get some fresh aloe vera gel. Doing so has eliminated the need to keep as big of a stock of plastic bottles in our bathroom/medicine cabinet. Less clutter and waste.

That being said, if you do need actual medicine, by all means, go for it! I don’t sacrifice medication for other things just because it comes in plastic. If aloe vera won’t work for you, don’t do it! Use something else that does. I just wanted to throw it out there as an option for anyone interested.

  • Expense: Free – they expand and I got one from my mom. Check around locally to see if anyone has one they want to give away.
  • Cost Savings: $5 a month on average


Tin Foil and Saran Wrap: Food waste sucks and properly storing food is a great way to combat it. One alternative to single-use tin foil and saran wrap are beeswax wraps. You can make your own (which I plan to do), but for my first go I wanted to check out what they were supposed to feel/look like.

Let me say, my family and I LOVE our beeswax wraps. They work so well, and one piece can last over a year. Here are the ones we have.

  • Expense: $18
  • Cost Savings: $4 a month




The savings with JUST these small steps is about $105 a month for our family, and that doesn’t even include the money we save from the changes where the costs vary (since I didn’t add those in). 


That’s a savings of over $1200 A YEAR.

The expenses only add up to about $140 dollars TOTAL, so we are definitely ahead!

And, as you may have gathered, we slooooowly obtained these items as their disposable counterparts ran out.

As I hope you can see, these changes are pretty simple steps you can take to reduce waste and clutter, and the bonus is that they save money. If you have a reluctant spouse, you can mention the monetary benefits to try and get them on board!

What small changes have you made to help save money, move towards a zero waste life, or just to be more environmentally friendly?

Want to bring even more mindfulness into your life? Sign up below to receive my cheat sheet with 71 ways to bring mindfulness into your life in 5 minutes or less, other freebies, and communication from The Mindful Mom Blographer!

* indicates required
Email Format
Become a trash talker and learn how to reduce your waste for good!
Become a trash talker and learn how to reduce your waste for good!
Join a community of like-minded people also on their journey to reducing mental clutter through mindful and intentional living, minimalism, and all things decluttering!






Pin for Later!

newest oldest most voted
Wendy Tomlinson
Guest

Love this post. I was quite traumatised this week. I held a family Halloween party. It was a bit of a last minute thing and ended up with a load of cakes left over. The next couple of days were super hectic and I had every intention of handing out the cakes to my neighbours but when I looked at the use by date it was yesterday. Whilst I would happily eat them, I didn’t feel I could give them out to other people, so, unfortunately, they’ve gone in the bin. I so hate doing this. Better planning needed next… Read more »

Seppy
Guest

I’m adamant about not wasting food! I’ve been even going through our pantry to make sure that we are using things that have been there for too long and once I’ve emptied a lot of it out, I’m going to be careful about buying as we need!!

http://www.elleisforlove.com

Stephanie Joseph
Guest

Wow! This is seriously awesome and inspiring! I don’t know if I am ready to go the whole zero waste, but maybe get rid of paper towels?

Herlina Kwee
Guest

Great tips. Even though the saving in terms of $ is not much, but the impact to the environment is great. If every household adopts this, it can make a huge difference to the amount of trash we generate. Thanks for sharing. I hope the old socks/tshirt for the mop works too! 🙂

Jordyn
Guest

Love this zero waste motto! Going to start using some of these in our household!

Laura | The Yellow Birdhouse
Guest

These are some great ideas! We’ve been using cloth napkins for years, but guests often turn up their noses at them, haha! I really should switch to loose tea, I go through a lot of tea bags!

Faith Lord
Guest

Great article. Some of these we do and some are new, thanks!!

trackback

[…] because this proved to be a lot more difficult than I had thought! Read my experience with this here. I will post what I learn within the next week or […]

trackback

[…] up with this trend, we should be able to call our trash company and ask for a small bin which will save us some money each […]

trackback

[…] Our large outdoor collection trash bin was less than half full! This has been the case for a few weeks now. We have been thinking about calling our trash company and getting a smaller trash bin, but for some reason are hesitating. I don’t think at this point we would go back to needing more space, but it has been a hard step to take. However, the motivating factor is that we will be able to save more money per month (view our other money-saving zero waste tips here). […]

trackback

[…] Zero Waste Challenge – 13 Simple Changes that are Saving us Over $25 a Month […]

trackback

[…] because this proved to be a lot more difficult than I had thought! Read my experience with this here. I will post what I learn within the next week or […]

Susan
Guest

For cat litter, we use wood pellets made for pellet stoves. A 40# bag costs about $5. We started this because our cat is allergic to the clay dust. It does need to be changed more often than clay, but is still a savings. It comes in plastic bags which we use for garbage.

Anna
Guest

Thank you soo much for all these wonderful inspirations!!
You have made a great job ♥

Happy Friday!